Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Instalacja podłogowego ogrzewania związana jest z kilkoma najbardziej istotnymi czynnikami. Jak niemal każda czynność typu technicznego oparta na instalacji czegokolwiek, nie może zostać zrobiona w byle jaki sposób i z całą masą różnych niedopatrzeń. Szczególnie jeżeli nie chcemy niespodzianek już w sezonie zimowym, gdy pracujące ogrzewanie ze zrozumiałych względów jest nam potrzebne najmocniej.

Ale zacznijmy od początku
Dlaczego naprawdę opłaca dzisiaj zdecydować się na podłogowe ogrzewanie? Bo jest to ta z dostępnych energooszczędnych technologii, która daje szansę na oszczędność nie tylko na pierwszym etapie eksploatowania, lecz też w miarę upływu lat nasze koszty związane z ogrzewaniem domu nie będą rosły. Podłogowe ogrzewanie to znacznie mniejszy poziom strat ciepła.

Liczy się…
Nie tylko kwestia kosztów, ale też dobrze zrealizowany projekt, należy zapamiętać, że błędy co do funkcjonowania tych instalacji to naprawdę spory koszt , bo ich korekta wymagać będzie zerwania podłóg. Do tego celu najlepiej zatrudnić więc fachowca.
Na instalację składają się główne grzeje rury oraz źródło ciepła, które przygotowuje tak zwany czynnik dotyczący ogrzewania. Samo ogrzewanie podłogowe ma liczne odmiany. Wspomniane rury po ich położeniu są zalewane warstwą izolacyjną jaką są wylewki anhydrytowe lub warstwa jastrychu. Z kładzeniem podłóg powinno się poczekać około miesiąc. Najpierw izolacyjna warstwa musi w sposób odpowiedni związać. Aby pozbyć się z niej wilgoci powinniśmy ustawić instalację na poziomie 25 stopni Celsjusza, a potem przez parę dni na maksimum.

Oczywiście od razu po położeniu rur należy dokładnie sprawdzić ich szczelność.
W przypadku podłogowych systemów ogrzewania najkorzystniejsze będą w sumie podłogi które wykonuje się z kamienia lub ceramiki. Ogólnie wszystko to co dobrze przewodzi ciepło. A sama grubość podłogi powinna zależeć od typu rozwiązania grzewczego na jakie się zdecydowaliśmy. Przykładowo do ogrzewania typu wodnego można sobie swobodnie pozwolić na podłogę o grubości nie większej niż 15 mm. A wszystko dlatego, żeby ogrzewanie w ogóle było sensowne.
Ciepło będzie dosłownie leżeć u Twoich stóp.